Výchozím stavem aplikace je vyobrazení monitorovaných dat a monitorovaných stavů zařízení na dashboardu. Jeho hlavním účelem je poskytnout uživateli okamžité informace o celkovém stavu systému stlačeného vzduchu. Pro snadnou orientaci v jeho rozhraní je dashboard navržen tak, aby celé prostředí a jeho barevnost byla intuitivní.
Všechny varovné stavy, kterým by měl uživatel věnovat pozornost, ale nevedou k výpadku nebo zastavení zařízení, jsou interpretovány v odstínech žluté a oranžové. Ve stejných barvách jsou vyobrazeny i hodnoty v grafech a ukazatelích a v načítacích lištách. Jsou to hodnoty, které překračují optimální stav, ale nejsou natolik zavážené, aby způsobily výpadek nebo zastavení zařízení. Stavy a hodnoty, které způsobují výpadky, zastavení nebo vážně ohrožují výrobu stlačeného vzduchu, jsou zaznamenány v odstínech červené barvy. V případě, že jsou všechny stavy v pořádku, jsou data o stavech a ostatní hodnoty vyobrazeny v odstínech zelené barvy.
Dashboard je libovolně modifikovatelný. Především z důvodu, aby si každý uživatel mohl sám nadefinovat, co je pro něho důležité mít k dispozici v tomto výchozím režimu zobrazení.
Díky integraci se servisním systémem máte přehled o každém zařízení:
Díky integraci se servisním systémem máte přehled o každém zařízení:
Plně modifikovatelné je nastavení upozorňování na překračování určitých hodnot (tlaky, teploty, tlakové rosné body atd.). V systému lze nastavit, kdo má dostávat jaké upozornění a jakou formou.
Plně modifikovatelné je nastavení upozorňování na překračování určitých hodnot (tlaky, teploty, tlakové rosné body atd.). V systému lze nastavit, kdo má dostávat jaké upozornění a jakou formou.
Přehledně a jednoduše díky modulu Ekonomika stlačeného vzduchu.
Podmínkou pro aktivaci modulu Ekonomika STV je instalace samostatných nebo sdružených elektroměrů. Podle typu instalace pak lze sledovat:
Podmínkou pro aktivaci modulu Ekonomika STV je instalace samostatných nebo sdružených elektroměrů. Podle typu instalace pak lze sledovat:
Funkcí, která se aktivně podílí na snižování nákladů a snižování úniků v rozvodu, je plánovací rozvrh pro uzavírání jednotlivých větví stlačeného vzduchu pomocí elektromagnetických ventilů. Uživatel si v aplikaci přednastaví rozvrh automatického zavírání a otevírání ventilů dle jeho potřeb stlačeného vzduchu v dané větvi pro výrobní technologii podle rozvrhu naplánované práce. Tím uživatel eliminuje úniky stlačeného vzduchu na minimum.
I když provoz nemá spotřebu stlačeného vzduchu například v noci nebo o víkendu, tak přesto k únikům v rozvodu nebo na technologii dochází. V běžném průmyslovém provozu nejsou výjimkou úniky stlačeného vzduchu ve výši 10–35 % z celkového množství vyrobeného stlačeného vzduchu. I přes pravidelné odstraňování úniků jim nelze zamezit zcela. Proto uzavírání těch větví, které nevyžadují dle rozvrhu stlačený vzduch pro technologie, je velmi efektivním nástrojem vedoucím k eliminaci úniků.
Systém rovněž dokáže vyhodnotit náklady na tyto úniky v rozšířeném modulu „Ekonomika STV“.
Systém generuje pravidelné týdenní a měsíční reporty se základními informacemi:
Systém generuje pravidelné týdenní a měsíční reporty se základními informacemi:
Účinnost šroubového kompresoru je primárně odvislá od účinnosti šroubového bloku a pohonu. Termodynamická účinnost moderních šroubových bloků se pohybuje nad 92% účinností, nové motory IE3, IE4 dokonce nad 95%. Celkovou účinnost kompresoru však snižuje neefektivní řízení, a to až o 50 %. Řešením je prediktivní nadřazené řízení kompresorů.
V případě kaskádového řízení musí být rozdíl mezi nastavenými tlaky natolik velký, aby se stroje nespouštěly v jednom okamžiku. Každý kompresor si měří vlastní tlak na výstupu a ten není shodný s tlakem celého systému. Rozdíl v hodnotách tlaku roste s počtem kompresorů – může dosahovat až 20 %.
Nadřazený systém měří tlak přímo na vzdušníku nebo na technologii. Všechny kompresory jsou tak řízeny jedním tlakem, není potřeba rezerva pro kaskádové řízení a jeho ztráty. Systém je schopný z hodnot minulých stavů se učit a predikovat budoucí vývoj, a tím spouštět pouze ty kompresory, které jsou pro dosažení požadavku stlačeného vzduchu potřebné.
Algoritmy Q-SMART využívají měřený průtok a data strojů pro výpočet skutečného měrného příkonu všech kompresorů. Systém na základě toho vybere nejlepší kombinaci kompresorů pro dosažení požadovaného množství stlačeného vzduchu s ohledem na co nejvyšší energetickou účinnost.
Systém zároveň predikuje budoucí stav, což spolu s ostatními parametry slouží ke stanovení nejvhodnější kombinace kompresorů. A to zejména s ohledem na odlehčený stav u dvoupolohových kompresorů, kdy systém s touto neefektivní energií kalkuluje v predikci a výběru kombinace kompresorů, i s ohledem na neefektivní otáčky frekvenčně řízeného kompresoru. Systém umožňuje volbu jednotlivých strategií v různých provozních režimech – proběh motohodin, priority kompresorů nebo na základě funkce Q‑SMART.